Jak właściwie rozprzestrzenia się koronawirus?

#PierwszaLinia#Edukacja

Cześć! Widzimy wiele waszych komentarzy i duże zainteresowanie akcją.

Jesteśmy tu po to, by edukować, więc dziś garść informacji na temat wirusa, jego przenoszenia i tym samym możliwości zarażenia się od innych.

Na początek pytanie: jak właściwie rozprzestrzenia się koronawirus?

Jak podaje WHO koronawirus rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową. Możemy się zarazić poprzez obecność małych kropelek z nosa lub ust, które rozprzestrzeniają się podczas kaszlu, kichania oraz mówienia.

Kropelki nie podróżują zbyt daleko, dosyć szybko opadają na ziemię i nie unoszą się długo w powietrzu ze względu na to, że są stosunkowo ciężkie. Dopiero w momencie wdychania wspomnianych kropelek może dojść do zarażenia.

Kropelki mogą osadzać się na przedmiotach, np. klamkach, poręczach, stołach, blatach i innych powierzchniach znajdujących się wokół nas. Zarazić możemy się poprzez dotknięcie takiej powierzchni lub przedmiotu, a następnie przez kontakt „brudnej” dłoni z naszym okiem lub buzią.

Co z tym zrobić?Odpowiednia higiena rąk (dokładne mycie oraz dezynfekcja), zasłanianie buzi podczas kaszlu i kichania oraz zachowywanie bezpiecznego dystansu pomiędzy innymi osobami nie tylko zminimalizują ryzyko zarażenia koronawirusem, ale również pomogą nam w chronieniu się przed innymi drobnoustrojami.

W skrócie: Nie bój się medyka, bo on nie zaprasza Cię na kawę czy piwo. Chce zrobić zakupy stojąc w odpowiedniej odległości od Ciebie.

Medyk będzie Cię chronić, a nie narażać na niebezpieczeństwo.

Źródło: https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses; www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/who-china-joint-mission-on-covid-19-final-report.pdf;

***designed by JK illustrations

Wyobraź sobie…

Wyobraź sobie następującą sytuację: Jesteś po kilku bądź kilkunastogodzinnej pracy. Wyczerpującej, wyszarpującej z Ciebie mnóstwo energii. Za kilka godzin zaczynasz kolejną zmianę. […]