Wyobraź sobie…

Wyobraź sobie następującą sytuację:

Jesteś po kilku bądź kilkunastogodzinnej pracy. Wyczerpującej, wyszarpującej z Ciebie mnóstwo energii. Za kilka godzin zaczynasz kolejną zmianę. Masz trochę czasu, żeby się wykąpać, zjeść obiad. Idziesz do sklepu, żeby zrobić małe zakupy. Kilka warzyw, bułek i wędlina. Pani kasjerka mówi, wręcz krzyczy na Ciebie „Proszę stąd wyjść, pana/pani nie obsłużę. Proszę natychmiast stąd wyjść!”.

Jesteś w szoku przez to, co właśnie się wydarzyło. Przecież jesteś jak każdy inny człowiek stojący w kolejce, wyróżnia Cię tylko strój służbowy, którego nie zdążyłeś jeszcze przebrać. Twój strój właśnie Cię zdefiniował. Stał się Twoim piętnem.Koszmar, prawda?

Pewnie zadałeś sobie właśnie pytanie – kim jest ten człowiek, gdzie pracuje? Co jest w nim tak odrażającego, że został wyrzucony z osiedlowego sklepu? Dlaczego mechanik nie wymienił kół w jego aucie? Skąd ta odraza, ten strach przed nim?

Ten człowiek to ratownik. To położna, to pielęgniarz, to członek zespołu medycznego narażający swoje życie. Jego strój, który powinien przynosić poczucie bezpieczeństwa stał się jego piętnem. To ON „roznosi to choróbsko”.

A czy to nie ON jeszcze kilkadziesiąt minut temu ratował życie Twojemu bliskiemu? Czy nie ON spędza całe dnie poza domem, z daleka od rodziny, byś Ty czuł się bezpiecznie w swoich czterech ścianach? Czy to nie ON wie najlepiej, jak zabezpieczyć się przed zarazkami i wirusami, kiedy Ty, po raz kolejny, wychodzisz do sklepu po jeden batonik lub paczkę chipsów?To nie jest wymyślona opowieść, którą straszy się dzieci. To nie początek scenariusza do wyimaginowanego świata filmu. To jest rzeczywistość, którą sami kreujemy.

Przez takie sytuacje, które zdarzają się coraz częściej, powstała idea, którą właśnie oglądasz. Jesteśmy grupą ludzi z całej Polski. Nigdy się nie widzieliśmy, nigdy ze sobą nie rozmawialiśmy. Zebraliśmy się i zorganizowaliśmy w jeden dzień, aby walczyć z zachowaniami, o których przed chwilą przeczytałeś. Aby pokazać, że nie trzeba bać się medyków.J

esteśmy tu po to, aby wykorzystując nasze umiejętności, którymi posługujemy się na co dzień w branży kreatywnej EDUKOWAĆ społeczeństwo, UŚWIADAMIAĆ o wysokiej wiedzy i odpowiedzialności medyków oraz WALCZYĆ z piętnowaniem tych, którzy codziennie stają w obronie naszego zdrowia i życia. Nie tylko dziś, nie tylko wczoraj, ale i miesiąc czy rok temu. Stajemy w obronie tych, którzy w pierwszej linii toczą bój ze wszystkimi paskudnościami świata. My stawiamy pierwszą linię na plakatach i grafikach, które będą uczyć szacunku oraz edukować, że ONI wiedzą, co robią.

Jesteśmy #PierwszaLinia i nauczymy Was, że to NIE ONI „roznoszą to choróbsko”, że NIE BOJĘ SIĘ MEDYKA!

* * *designed by Oska